Az első magyar borról szóló mozifilm a CineFesten debütál és versenyez.
2019. július 16. 15:06
p
0
0
9
Mentés
A Kossuth-díjas Almási Tamás új filmje, Folyékony arany címmel debütál a 16. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon. A tokaji borvidékről és a világhírű tokaji aszúról szóló alkotás premierjére szeptember 14-én, szombaton kerül sor a miskolci Művészetek Házában. A programot egy közönségtalálkozó színesíti majd.
A Folyékony arany a CineFesten egyúttal a dokumentumfilmes szekcióban is szerepel. Az alkotás ezt követően, szeptember 19-től látható országszerte a mozikban.
„Hosszú utat jártunk be a Folyékony arany elkészítéséhez, de küldetésünk végére elmondhatjuk, hogy minden alkotó társunkkal együtt a tokaji aszúhoz méltó művészi munkával és alázattal igyekeztünk maradandót alkotni” – mondta Ugrin Julianna, producer.
A filmben megszólalók a tokaj-hegyaljai borvidék elkötelezett borászai és a magyar borkultúra nagykövetei: Szepsy István, a mádi Szepsy pincészet alapítója; Bacsó András, a Tokaj-Oremus pincészet igazgatója; és Alkonyi László, az egykori Borbarát magazin főszerkesztője, aki jelenleg a tállyai Kaláka Pincészet társtulajdonosa és borásza.
„Ideje volt, hogy a világ megismerje, hogy micsoda erőfeszítés, szenvedés és szeretet van abban a munkában, ami a tokaji aszút egyedülálló hungarikummá teszi. Büszke vagyok, hogy borszakértőként és producerként részt vehettem ennek a filmnek a megszületésében” – mondta Ditz Edit kreatív producer, nemzetközi borakadémikus.
Olaszországban a bemutatása évében, 2023-ban többen voltak rá kíváncsiak, mint az agyonmarketingelt Oppenheimerre vagy a Barbie-ra, sőt mára minden idők ötödik legnézettebb olasz filmje lett. Teljesen megérdemelten: a Miénk lesz a holnap úgy beszél a szegénységről, az örökölt traumákról és nem utolsósorban a nők kiszolgáltatottságáról, hogy a végén a reményt visszük haza belőle.
Ahogy általában, úgy a mozirajongóknak az idei évben sem kell otthon ülniük. Bár 2025 legjobban várt filmjei egyelőre meglehetősen szűk felhozatallal rendelkeznek, öt kedvencet azért könnyen találni.
Felpanaszolták, hogy a sikeres filmek csak 16 százalékát rendezték nők, pedig ez égadta világon senkit nem érdekel, hogy mi a film rendezőjének a neme.